Polis Alımı İçin KPSS Puanı Düşebilir !

Polis Alımı İçin KPSS Puanı Düşebilir !

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis alımları gerçekleştirilmeye devam ediyor. Söz konusu polis alımlarına ilişkin adaylar KPSS şartında esneklik yapılmasını talep ediyorlar. Adaylar polis alımlarında KPSS puanlarının 50 - 60 olmasını talep ediyorlar.

   4274 07.12.2018

KPSS sonuçlarının da açıklanması ile birlikte gözler yeni dönem polis alım ilanlarına çevrildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önce yaptığı açıklamalarda 2019 yılı içinde Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesine 35 bin polis alımı yapılacağını ifade etmişti.

KPSS PUANLARI DÜŞEBİLİR

KPSS'ye giren sayısının azalması ve 70 puan ile 60 puan şartını geçebilen aday sayısının düşük olması sebebi ile polis alımlarına başvuracak adayların daha avantajlı olabileceği görüldü.

KPSS Lisans'tan 60, KPSS Önlisans'tan 70 puan alan adaylar polis alım ilanlarına başvuru yapabiliyor. 

 

Hem KPSS'ye katılan aday sayısının düşük olması hem de puanların düşük olması sebebi ile adaylar adeta puan şoku yaşadılar. 2016 yılında 70 üzeri puan alan bir önlisans mezunu aday 2018 yılında girdiği sınavdan 66 civarında bir puan aldı. Bu durumda önlisans mezunları için gereken 70 puan şartını yerine getiremez oldu.

Bu durum adaylar arasında infiale yol açtı ve adaylar Lisans'ta 50, önlisansta 60 puan şartı olmasını talep etmeye başladı.

Ancak yeni alımlarda KPSS puanının kaç olacağı henüz açıklanmadı. 

KamuPersoneli.net

Sosyal Medyada KpssRehber